Haberler

Yenilenebilir Enerjiye En Önemli Desten Bonus'tan

2012’den bu yana çok sayıda prestijli projenin tercihi olan Bonus Taş Yünü, yapıların yanı sıra sanayi tesisleri ve enerji üretim santrallerinde de geniş kullanım alanı buluyor. Çevre dostu ve %100 yerli sermaye ile üretilen doğal Bonus Taş Yünü, enerji verimliliğinin ve tasarrufunun büyük önem arz ettiği enerji santrallerinin inşasında başrol oynuyor.

Enerji verimliliği ve sürdürülebilir bir çevre için yenilenebilir enerjinin önemi günümüzde git gide artıyor. Jeotermal enerji ise temiz, ucuz ve çevre dostu olan yerli bir yeraltı kaynağı olarak yenilenebilir enerjiler arasında öne çıkıyor. Türkiye, jeolojik ve coğrafi konumu itibarı ile aktif bir tektonik kuşak üzerinde yer aldığından jeotermal açıdan dünya ülkeleri arasında zengin bir konumda bulunuyor. Ülkemizin dört bir yanına yayılmış 1000 adet civarında doğal çıkış şeklinde değişik sıcaklıklarda birçok jeotermal kaynak mevcut. Bu yönüyle ülkemiz jeotermal enerjiden elektrik üretiminde ABD, Filipinler, Endonezya ve Yeni Zelanda ile birlikte dünyadaki ilk beş ülke arasında yer alıyor.

Fosil yakıt rezervlerinin tükenme tehlikesinin ile birlikte karbon emisyonundaki artışı durdurmak ve düşük karbon ekonomisine geçişi sağlama amacı ile yenilenebilir enerji kaynaklarının önem kazandığı günümüz dünyasında en önemli paya sahip olan jeotermal enerji santrallerinin inşası yoğun şekilde devam ediyor. Enerji üretim santrallerinde en önemli kıstas olan enerji verimliliği ve tasarrufu ise en kaliteli yalıtım malzemeleri sayesinde sağlanabiliyor. Üretimine başlandığı ilk günden itibaren kaliteli üretim anlayışı ve üstün performans özellikleri ile çok sayıda prestijli yapı projesinde imzası bulunan Bonus Taş Yünü, yenilenebilir kaynaklardan enerji üretimine destek veriyor ve enerji santrallerinin yalıtımında da tercih nedeni oluyor.

Her alanda ‘Yalıtımın İyisi’ : Bonus Taş Yünü

2012 yılından bugüne milyonlarca metrekare kullanımı ile ülkemizin ısı, ses ve yangın yalıtımı alanındaki lider markalarından olan Bonus Taş Yünü, Industrial MW 750 serisi JES projelerinin de ilk tercihi oluyor. Hâlihazırda inşası devam eden Green Eco ve Maspo Enerji tarafından yapılan JES projelerinde kullanılan Bonus Taş Yünü, düşük ısıl iletkenlik ve yüksek sıcaklıklara dayanım özellikleri sayesinde enerji tasarrufunda önemli bir paya sahip oluyor. Yaklaşık 37.500 m2’lik metraj ile Maspo Enerji tarafından yapılan ALA-2 JES projesinde ve 18.000 m2’lik metraj ile Green Eco tarafından yapılan Denizli Sarayköy JES 5. Ünite inşasında kullanım alanı bulan Bonus Taş Yünü Industrial MW 750 ile JES projelerinin enerji verimliliği kusursuz bir şekilde sağlanıyor.