Haberler

Savunma Sanayinin Zirvesinde Bonus İmzası

Türkiye'nin en büyük savunma elektroniği kuruluşu olan ASELSAN’ın Başkent Organize Sanayi Bölgesi’ndeki yeni yerleşke inşası son hızla devam ediyor. ASELSAN, Başkent Organize Sanayi Bölgesi'nde yer alacak yeni yerleşkesinde öncelikle Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaç duyduğu hava savunma komuta kontrol, sensör ve silah sistemlerini geliştirmek üzere çalışmalarını sürdürecek.

ASELSAN, başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere yurtiçi ve yurtdışı ihtiyaç makamlarının, haberleşme ve bilgi teknolojileri, radar ve elektronik harp, elektro-optik, aviyonik, insansız sistemler, kara, deniz ve silah sistemleri, hava savunma ve füze sistemleri, komuta kontrol sistemleri, ulaştırma, güvenlik, trafik, otomasyon ve sağlık teknolojilerine yönelik çok geniş bir ürün yelpazesine sahip bir kuruluş olarak 1975 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürüyor. Macunköy, Akyurt, Gölbaşı, ODTÜ-Teknokent yerleşkelerinden sonra Başkent Organize Sanayi Bölgesi’nde yapımı devam eden ASELSAN’ın yeni yerleşkesi 391.365 m² arsa alanı üzerinde inşa ediliyor. ASELSAN Başkent OSB Yerleşkesi’nin çatı, ara bölme ve cepheleri Bonus Taş Yünü ile yalıtılıyor. Yüksek teknolojinin ürünü olan ve %100 yerli sermaye ile üretilen Bonus Taş Yünü, üstün yalıtım performansı ile birçok prestijli projede olduğu gibi ülkemizin en güçlü kurumlarından ASELSAN’ın da tercihi oldu. Isı, ses ve yangın yalıtımı amacıyla kullanılan Bonus Taş Yünü, Gold Plus 50 ve Premium F120 serilerinden 8 cm ve Premium R150 serisinden 12 cm’lik ürünler ile yaklaşık toplam 13.000 m2’lik alanı kaplıyor. Dış cephe, ara bölme duvar, alçı plaka arası ve teras çatı yalıtımı gibi her yapının önemli detaylarında mükemmel çözümler sunan Bonus Taş Yünü, ilk günkü performansı ile Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’nın kuruluşu ve ülkemizin gurur kaynağı ASELSAN’ın yeni yerleşke binasını koruyacak.

Toplam 30.495 m² inşaat alanı, 200.000 m² çevre düzenlemesi ve açık test alanları yer alacak olan tesiste; Namlulu Hava Savunma Sistemleri ile Alçak ve Orta İrtifa Hava Savunma Sistemlerinin üretim ve testlerinin gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Ayrıca yerleşkeye Türkiye’de gerçekleştirilmesi planlanan hava savunma projelerinin ihtiyaç duyacağı modelleme, simülasyon, sistem entegrasyon ve test alt yapılarının bulunacağı ASELSAN Hava Savunma Teknoloji Merkezi kurulması planlanıyor.