Haberler

Kış Kapıda, Yalıtım Zamanı

Yaklaşan kış mevsiminin hafiften yüzünü göstermeye başladığı bugünlerde, ev sakinlerini yüksek yakıt faturası korkusu sardı. Elektrik ve doğalgaz birim fiyatlarına gelen zamlarla birlikte önümüzdeki kış gelecek fatura bedelleri geçen yıla göre ciddi artış gösterecek.

Her yıl sonbahar aylarında, kışın yaklaşıyor olması insanları ürkütüyor. Özellikle sera gazı salımları ve küresel ısınma gibi çevresel etkenlerle tabiri caizse “ayarları değişen” mevsimler nedeniyle bahar aylarının doğru düzgün yaşanmadan, yazdan direkt kışa geçilmesi çoğu kişiyi hazırlıksız yakalıyor. Bina sakinleri tarafından her yıl çeşitli sebeplerle ertelenen ısı yalıtımı uygulamasının yokluğu maalesef böyle zamanlarda büyük pişmanlığa dönüşüyor. Kış ayları dışında rahatsız etmeyen faturalar, kış geldiğinde ise artan tüketimlerle cep yakar hale geliyor. Bunu önlemenin yolu ise ısı yalıtımı yaptırmaktan geçiyor.

Yalıtım denince akla ilk gelen ısı yalıtımı uygulaması sadece kışın önemseniyor. Ancak ısı yalıtımı yaşam alanlarımızı kışın sağlıklı bir şekilde sıcak, yazın ise yine aynı şekilde serin tutarak; kışın ısıtma yazın da soğutma giderlerinden tasarruf etmemizi sağlıyor. Sıcak havalarda maalesef akla gelmeyen ısı yalıtımı, kış gelirken birçok kişinin derdi oluyor. Türkiye’deki binaların %85’inin yalıtımsız olduğu düşünüldüğünde, neredeyse her ay doğalgaza gelen zamlar yüzünden kabarık gelecek faturalar bu yıl vatandaşın belini bükecek gibi duruyor.

İyi malzemelerle yapılan bir ısı yalıtımı uygulaması ile enerjiden %60’lara kadar tasarruf etmek mümkün oluyor. Ancak buradaki en önemli nokta; uygulamada kullanılan tüm malzemelerin kalite standartlarına uygun, garantili markalardan seçilmesi gerekliliği. Kullanılan malzemelerin markası kadar uygulayıcının da önemli olduğu yalıtım uygulamalarında, uygulayıcı bayiyi seçme konusunda mutlaka üretici firmalardan yönlendirme ve referans alınması gerekiyor. Aksi takdirde harcanan para ve emeğin karşılığı hakkıyla alınamıyor.

Dört Hayati Yalıtıma Tek Çözüm

Bonus Yalıtım, Eryap Grup güvencesi ile 2005 yılından bu yana yalıtım sektöründe liderliğini sürdürüyor. Türkiye geneline yayılmış, 81 ildeki yetkili ve satıcı bayi ağı ile hizmet veren Bonus Yalıtım, kaliteli ürünlerin yanı sıra kaliteli bayi ağının da önemini vurguluyor.

Eryap Grup güvencesi ile sektöre sunulan Bonus Yalıtım ürünleri, %100 yerli sermaye ile tek bir çatı altında sadece ısı yalıtımı değil; su, yangın ve ses yalıtımı ihtiyaçlarına da çözüm olmaya devam ediyor. Bonus markalı XPS, taş yünü, membran, shingle ve ısı yalıtımı sistemi ürünleri, kaliteli ve üstün yalıtım özellikleri sayesinde çok sayıda prestijli projenin yalıtım malzemesi tercihi olmaya devam ediyor.