Haberler

Doğalgaza Binler Ödemeyin!

XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Başkanı Emrullah Eruslu, ısınma maliyetlerini düşürmek için, en önemli koşulun YALITIM olduğunu açıkladı. Türkiye'de enerjinin %40'lık kısmı konutlarda kullanılıyor ve bu enerjinin de yaklaşık %85'i ısınma ve soğutma için harcanıyor.

Henüz havalar soğumamışken, binaların yalıtımlarının yaptırılması; enerji tasarrufu için atılacak ilk ve en önemli adım. Bu konuda Eruslu'nun belirttiği hususlar dikkat çekici:

"Isı yalıtımı; standartlara uygun ürünler ve doğru işçilikle uygululandığında en az %50 tasarruf sağlıyor. Isınma için harcanan aylık ortalama 200 TL'lik yakıt faturası, 100 TL'ye düşüyor. Örneğin, İstanbul'da 100 metrekarelik bir daire için kış sezonunda, yalıtımsız bir binada yıllık ortalama 1.500 TL doğalgaz faturası ödemek durumunda kalınırken; bu ücret, yalıtımlı bir binada 750 TL'ye düşüyor."

Eruslu," Türkiye'de 16 milyon bşna yalıtımsız, bu da binaların % 85'inin yalıtımsız olduğu anlamına geliyor. Bu binalarda yaşayan vatandaşlar, ısınabilmek için iki kat daha fazla harcama yapıyor. Yılda 10 milyar Dolar enerji harcaması, yalnızca bu yalıtımsız binaların kullandığı, fazla enerjiden kaynaklanıyor" dedi.