Haberler

Bonus Taş Yünü ile inşaat maliyetlerini artırmadan ısı yalıtımında yüzde 60’a varan tasarruf

Isınmak için Harcadığımız Paranın

Yarısından Fazlası Boşa Gidiyor Olabilir!Kış geliyor! Soğuk havalar yaşam alanlarımızda konforumuzu olduğu kadar aile bütçelerimizi ve işyeri maliyetlerimizi de olumsuz etkileyebiliyor. Evlerimizde ve iş yerlerinde hissettiğimiz, kış aylarında aşırı soğuma ya da yaz aylarında aşırı ısınma gibi sıcaklık dalgalanmaları, yaşam konforunu düşürürken yakıt ve elektrik giderlerini de yükseltiyor. Bu sıcaklık dalgalanmalarının temel nedenini, binalarda yetersiz ısı yalıtımı uygulamaları oluşturuyor. Yalıtım ihtiyaçlarının tek çözüm noktası Bonus Yalıtım, uzun ömürlü ve yüksek verimli yalıtım ürünü Bonus Taş Yünü’yle ısı yalıtımında yüzde 60’a varan oranda enerji tasarrufu sağlıyor; ekonomik faydasının yanı sıra çevre sürdürülebilirliğine de katkı yapıyor.


 

Kış yaklaştıkça, iç mekan konforunu ve finansal kontrolü sağlamak da zorlaşıyor. Soğuk havalarda, evlerimizde ve iş yerlerimizde bir odadan diğerine geçildiğinde hissedilebilen sıcaklık dalgalanmaları, iş ve yaşam konforumuzu olduğu kadar aile bütçelerimizi ve işyeri maliyetlerimizi de olumsuz etkileyebiliyor. Ülkemizdeki binaların yaklaşık yüzde 70’i yalıtımsız durumda olduğu için sık yaşanabilen bu durum, iş ve yaşam konforunu düşürürken yakıt ve elektrik giderlerini yükseltiyor; aile bütçelerimizi ve işyeri maliyetlerimizi de olumsuz etkileyebiliyor.

Eryap Grup bünyesinde yer alan, sektörünün yüzde 100 yerli sermayeli tek Türk markası Bonus Yalıtım, Bonus Taş Yünü ürünüyle ısı yalıtımında yüzde 60’a varan oranda enerji tasarrufu sağlıyor; başka bir deyişle ısınma masraflarımızın yarısından fazlasının boşa gitmesinin önüne geçiyor. Yüzde 97 oranında doğal elyaf içeren uzun ömürlü ve yüksek verimli yalıtım ürünü Bonus Taş Yünü, ısı yalıtımında sağladığı yüksek değerin yanı sıra, yangına karşı dayanıklılık, su itici özellik ve ses yalıtımı gibi özellikleri de barındırıyor.


Bonus Taş Yünü ile İnşaat maliyetlerini artırmadan ısı yalıtımında yüzde 60’a varan tasarruf


Bonus Yalıtım ısı, su, ses ve yangın olmak üzere ‘4 hayati temel yalıtım’ alanında yüksek kaliteli ürünleriyle tüm yalıtım ihtiyaçlarının tek çözüm noktası olma özelliği taşıyor. Bonus Taş Yünü üretimi, firmanın 62.000 m² alanda kurulu ve sektörün en modern tesisi olan Hendek Sakarya tesislerinde gerçekleştiriliyor. Bonus Taş Yünüyle yalıtım uygulaması doğru yapılmış bir binada enerji tasarruf oranı, yaklaşık yüzde 60'a kadar çıkabiliyor. Yapım aşamasında bina maliyetlerine oranla yüzde 1’le yüzde 3 arasında değişkenlik gösterebilen yalıtım yatırımları, uygulamanın doğru yapıldığı binalarda, 2- 5 yıl içerisinde tasarrufla geri dönüş sağlıyor. Bonus Taş Yününün bir diğer özelliği, standartlara uygun kalınlıkta kullanıldığında, uygulama maliyetlerinde önemli bir artışa neden olmadan daha yüksek tasarruf değerleri sağlaması.


Binalarda yalıtım malzemelerinin doğru kalınlıkta kullanılması özellikle önem taşıyor. Ülkemiz genelinde yalıtım malzemeleri 3-5 cm aralıklarında kullanılırken, benzer iklim kuşağındaki ülkelerde kullanım 15-20 cm aralığında gerçekleşiyor. Yalıtımda daha kalın plakalar tercih etmek, inşaat maliyetlerinde önemli bir artışa neden olmazken, yapıları ısıtmak ya da soğutmak için harcadığınız enerjinin maliyetini düşürerek yapılan yalıtım yatırımının geri dönüş süresini kısaltıyor ve daha fazla tasarruf sağlıyor.Aile Bütçesine, İşyeri Maliyetlerine, Ülke Ekonomisine, Çevre Sürdürülebilirliğine Katkı


Öte yandan, ülkemizde kullandığımız enerjinin yüzde 71’ini ithal ediyoruz ve net ithalatçı olduğumuz enerjinin önemli bir kısmını da binalarda kışın ısınmak, yazın da serinlemek için tüketiyoruz. Ayrıca fazladan enerji kullanımı, maliyetleriyle ülke ekonomisine, karbon ayak iziyle de çevre sürdürülebilirliğine olumsuz etki yapıyor. Oysa binalarda sonradan da uygulanabilir bir yalıtım türü olan ısı yalıtımı, iş ve yaşam alanlarının konforunu ve işlevselliğini artıyor, enerji tasarrufu sağlıyor. Isı yalıtımı, aile bütçesine, işyeri maliyetlerine ve ülke ekonomisine faydasının yanı sıra enerji üretimi ve kullanımı kaynaklı karbon salımlarının azalmasından başlayarak çevre sürdürülebilirliğine de katkı yapıyor.